Menu
Home Page

Meet the Governors

Hartshorne C Of E Primary School Register Of Governors Business Interests – 2014/2015

Name

Role

Name of Business

Nature of Business

Nature of Interest

Date of Appointment

Date of cessation of interest

Date of entry

Debbie Patrick

Chair

Teaching & Learning Committee

Resource Management Committee

Church of England

Church

Personal Assistant to Area Dean

October 2014

N/A

 

 

David Angliss

LA

Teaching & Learning Committee

Resource Management Committee

Decoach Associates

Management coaching

Company Director

March 2001

N/A

 

 

St Edwards Catholic Primary School

Academy Director

Academy Director

June 2015

N/A

 

Vacancy

Foundation

 

 

 

 

 

 

 

 

Sharon Brunt

Parent

Teaching & Learning Committee

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Withnall

Vice Chair

Parent

Teaching & Learning Committee

Resource Management Committee

Brennans Pharmacy

Pharmacy

Pharmacy Technician

May 2006

N/A

 

 

Vacancy

Parent

 

 

 

 

N/A

 

 

Gillian Hawkes

Parent

Resource Management Committee

 

 

 

 

 

 

 

Tracey Handley

Staff 

Teaching & Learning Committee

Hartshorne C of E Primary School

Education

Teaching Assistant

September 2009

N/A

 

 

Sara Mindham

Staff 

Teaching & Learning Committee

Hartshorne C of E Primary School

Education

Assistant Headteacher

January 2003

N/A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarah Layhe-Humphreys

Headteacher

Hartshorne C of E Primary School

Education

Headteacher

April 2015

N/A

 

Welcome to our Governors’ section. More information about our Governors can be found by scrolling down.

Our Governors for 2016/17 are:

 

Chair of Governors

Mrs Debbie Patrick (Ends 1.7.2018)

 

Vice Chair of Governors

Mrs Sarah Withnall (Ends 24.9.2019)

 

Parent Governors

Mrs Sharon Brunt (Ends 7.4.2018)

Mrs Gillian Hawkes (Ends 24.9.2019)

Mrs Sarah Withnall (Ends 24.9.2019)

Mrs Harding (Ends 27.4.21)

 

Foundation Governors

Ex-officio Foundation Governor

Rev Graham Rutter

Foundation Governor

Vacancy

 

Local Authority Governor

Mr David Angliss (Ends 20.5.2019)

 

Co-opted Governors

Mrs Debbie Patrick

Mrs Mindham (Ends 24.5.2019)

 

Staff Governors

Mrs Handley (Ends 25.1.2021)

Mrs Mindham (teacher)

Mrs Layhe-Humphreys (Headteacher)

We've had 1 6 9 5 9 visitors
Top